Vaalikone: Katso Lapin Kansan vaa­li­ko­nees­ta, kuka eh­dok­kais­ta on lä­him­pä­nä aja­tus­maail­maa­si

Kolumni: Hä­vet­tää tun­nus­taa, mutta en pysty kat­so­maan tv:n vaa­li­väit­te­lyi­tä

Vaalit: Kuka on edus­kun­ta­vaa­lien Lapin ää­ni­ha­ra­va? Veikkaa ja voita

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Lapin Kansa 2 kk 59,90 euroa

Tilaajille

So­dan­ky­län jär­vi­ky­lien nuo­ril­la on hyvät mah­dol­li­suu­det osal­lis­tua yh­tei­seen te­ke­mi­seen – taksi tuo ta­paa­maan muita nuoria

Riipin nuorisoillat keräävät samanikäiset koolle Sodankylän järvikylistä. Päättäjäisbileisiin Riipin Matin Pirtille ovat tervetulleita 8–16-vuotiaat myös muualta Sodankylästä.

Millaista on olla nuori, asua 40 kilometrin päässä kuntakeskuksesta ja käydä 36 oppilaan koulua?

Syväjärven koulun yläluokkalaisilla on tästä kokemusta.

– Sinänsä täällä on ihan mukavaa asua, mutta huono puoli on se, ettei täällä ole paljon kethän. On niin vähän ihmisiä, Anna Nivala kuvailee.

Parhaita puolia on luonto ja metsän läheisyys. Toisaalta moni muu asia on kaukana.

Toni Tammela kuvailee, että pienessä paikassa kaikki tuntevat toisensa, ja kenen tahansa luona voi kyläillä. Omanikäisiä ei kuitenkaan juuri ole. Otso Tervo kertoo, että hänen lähin hyvä kaveri asuu 11 kilometrin päässä.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.