Pääkirjoitus: Ay-lii­ke ja hal­li­tus ovat ajau­tu­neet jää­rä­päi­syyt­tään pat­ti­ti­lan­tee­seen, mistä kum­man­kin on vaikea pe­rään­tyä

Lakko: Työ­tais­te­lu kes­keyt­tää ju­na­lii­ken­teen ensi tors­tai­na vuo­ro­kau­den ajaksi, lakko ei koske Poh­jois-Suo­men hen­ki­lö­yö­ju­na­lii­ken­net­tä

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Simo pohtii hulp­peaa kymp­pi­ton­nin vau­va­ra­haa lap­si­per­heil­le – "Nyt pitää kääntää kaikki kivet"

Simossa valtaa pitävän keskustan valtuustoryhmä on pyytänyt selvitystä 10 000 euron vauvarahasta.

Simo

Simossa pohditaan parhaillaan, olisiko kunnalla varaa poikkeuksellisen hulppeaan vauvarahaan.

Keskustan valtuustoryhmä on esittänyt, että kunta selvittäisi 10 000 euron vauvarahan maksamista Simossa syntyvän lapsen perheelle. Raha maksettaisiin kymmenen vuoden aikana, jos Simo pysyy lapsen kotikuntana. Tavoitteena on pysäyttää pitkään jatkunut väestökato.

– Väki vanhenee ja vähenee, kyllähän se on kunnan suurin ongelma. Nyt viimeistään pitää kääntää kaikki kivet, että saataisiin varsinkin lapsiperheet ja nuoret pysymään Simossa, perustelee keskustan valtuustoryhmän puheenjohtaja Tarja Leskinen.

Yli puolet Simon valtuutetuista on keskustalaisia.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.