Siian lip­poa­mi­nen alkaa Tor­nion­joel­la – vuo­ro­pyyn­tiin pääs­tä­neen vasta elo­kuul­la

Siikaa on viime vuosina alkanut nousta suurempia määriä vasta elokuun alkupäivinä, jolloin alkaa osakastilojen kiivastahtinen lippous.

Siian lippousperinne on siirtynyt Tornionjoella sukupolvelta toiselle. Tuomo Alaviippola lipposi siikaa Kukkolankoskella viime kesänä.
Siian lippousperinne on siirtynyt Tornionjoella sukupolvelta toiselle. Tuomo Alaviippola lipposi siikaa Kukkolankoskella viime kesänä.
Kuva: Pekka Aho

Perinteikäs siian lippoaminen on sallittua Tornionjoella keskiviikosta lähtien. Pyynti jatkuu syyskuun puoliväliin saakka.

Suuria siikaparvia saadaan jokivartisten mukaan kuitenkin vielä odotella hyvä tovi.

– Viime kesänä tilojen vuorolippoukseen päästiin elokuun alkupäivinä, ja hyvinkin voi olla, että niille tienoille menee tänäkin kesänä, arvioi yrittäjä Kimmo Auno Kukkolankoskelta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä