Saamelaiskäräjien ehdottama muutos saamelaiskäräjälakiesitykseen ei vaadi erityisiä toimia eduskunnassa. Lakiesitys on nyt perustuslakivaliokunnan käsittelyssä.
Eduskunnan apulaispääsihteerin Timo Tuovisen mukaan eduskunnan työjärjestyksessä säädetään, että aina kun valiokunta käsittelee erityisesti saamelaisia koskevaa lakiehdotusta, sen pitää kuulla saamelaisten edustajia.
– Olettaisin, että saamelaisten edustajat tuo tässä kuulemisessa esille tämän heidän näkemänsä muutostarpeen, Tuovinen sanoo.
Kuulemisen jälkeen valiokunta päättää itsenäisesti, miten se ehdotukseen suhtautuu.
Käsittelynsä päätteeksi valiokunta tekee mietinnön, minkä jälkeen lakiesitys siirtyy eduskunnan päätettäväksi.
Saamelaiskäräjät päätti tällä viikolla täyskokouksessaan, että se puoltaa hallituksen eduskunnalle antamaa lakiesitystä yhdellä muutoksella.