Ro­va­nie­men Va­lion­ran­ta pysyy Lapland Ho­tel­sil­la – ho­tel­li­ket­jul­ta pe­ri­tään lähes 100 000 euron va­raus­mak­su

Lapland Hotels -yhtiön suunnitelma Valionrannan rakentamiseksi ei kaadu, vaikka yrityksen ja Rovaniemen kaupungin solmiman sopimuksen aikaraja täyttyy.

Rovaniemen kaupunginjohtaja Ulla-Kirsikka Vainio esittää kaupunginhallitukselle, että Lapland Hotels Oy:n kanssa solmittua kumppanuuskaavoitussopimusta jatketaan ensi vuoden loppuun. Alkuperäinen sopimus solmittiin kaksi vuotta sitten ja se umpeutui maanantaina 14. joulukuuta.

Jatkamisen syy on se, että aluetta koskeva asemakaavan laatiminen on kesken.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä