Ro­va­nie­men kau­pun­ki jakaa 180 000 euroa ur­hei­lu­seu­roil­le – ''Avus­tuk­set pitävät har­ras­te­mak­sut ku­ris­sa''

Kaupunki jakaa avustuksia yli 60 urheiluseuralle. Eniten avustuksia saavat jalkapalloseurat RoPS ja FC Santa Claus.

FC Santa Clausin puheenjohtaja Jose Hiltunen toimii seuran puheenjohtajuuden lisäksi myös valmentajana. Kuvassa hän ohjaa 2016–2017 vuonna syntyneitä junioreja.
FC Santa Clausin puheenjohtaja Jose Hiltunen toimii seuran puheenjohtajuuden lisäksi myös valmentajana. Kuvassa hän ohjaa 2016–2017 vuonna syntyneitä junioreja.
Kuva: Pekka Aho

Jose Hiltunen on hyvin tyytyväinen. FC Santa Clausin puheenjohtaja on juuri saanut tiedon seuran saamasta 13 818 euron liikuntatoiminta-avustuksesta. Viime vuodesta noussut avustusraha käytetään Hiltusen mukaan seuran noin 900:n jalkapallojuniorin valmennuskustannuksiin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä