Ra­ja­var­tio­lai­tos saa vir­ka-apua Norjan vas­tai­sel­la rajalla – Tulli hoitaa vä­liai­kai­ses­ti ra­ja­val­von­taa

Tulli hoitaa väliaikaisesti rajavalvontaa Suomen ja Norjan välisellä maarajalla Rajavartiolaitoksen virka-apuna. Kuvassa Kivilompolon tullitoimipaikka Enontekiöllä.
Tulli hoitaa väliaikaisesti rajavalvontaa Suomen ja Norjan välisellä maarajalla Rajavartiolaitoksen virka-apuna. Kuvassa Kivilompolon tullitoimipaikka Enontekiöllä.
Kuva: Aku Häyrynen / Tulli

Sisärajavalvonta palautettiin väliaikaisesti Suomen ja Schengen-maiden väliseen liikenteeseen. Tämän seurauksena Rajavartiolaitos on pyytänyt Tullilta virka-apua Suomen ja Norjan väliselle maarajalle.

Tulli hoitaa väliaikaisesti rajavalvontaa ja tarkastaa, täyttyvätkö maahantulon edellytykset.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä