Pello lupasi halpoja asun­to­ja, Ke­min­maa lisää palkkaa – tut­ki­jan mukaan työ­voi­mas­ta on niin kova pula, että kuntien kes­ki­näi­nen huu­to­kaup­pa ei pit­käl­le kanna

Kunnat ovat alkaneet käydä huutokauppaa työvoimasta.

Merkkejä työntekijäpulasta on ollut pitkään, mutta nyt tilanne on äitynyt siihen, että kunnatkin kilpailevat työvoimasta.

Keminmaan kunta korotti vasta siivoojien palkkaa 200 eurolla ja useiden varhaiskasvatuksen työntekijöiden palkkoja viidellä prosentilla. Syynä oli työntekijäpula. Päätöksen myötä monet palkat nousivat korkeammiksi kuin naapurikunnissa.

Lue lisää: Väestökriisi uhkaa: Hyvinvointialueiden piti taata sote-palveluille laajemmat hartiat – asiantuntija: ”Ei riitä”

Pello puolestaan lisäsi jälleen houkuttimia hoitoalalle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä