Pa­lel­tuu­ko vauva pak­ka­sel­la? Neu­vo­loi­den pak­kas­ra­ja on 10–15 as­tet­ta, mutta tut­ki­muk­sen mukaan op­ti­maa­li­sin läm­pö­ti­la on viisi pak­kas­as­tet­ta

Suomessa on tapana nukuttaa vauvoja ulkona myös kovalla pakkasella. Rovaniemeläisäidit tietävät vauvojen nukkuvan parhaiten ulkona.

Anniina Leviäkangas laitaa lastenvaunut ulos terassille. Vaunuissa on päiväunilla 7 kuukauden ikäinen Touko Leviäkangas.
Anniina Leviäkangas laitaa lastenvaunut ulos terassille. Vaunuissa on päiväunilla 7 kuukauden ikäinen Touko Leviäkangas.
Kuva: Pekka Aho

Rovaniemeläisen Anniina Leviäkankaan vauva nukkuu parhaiten ulkona perheen omakotitalon kuistilla. Viime aikojen kirpeät pakkaset eivät ole haitanneet kuopuksen päiväunia pihalla.

– Ei ole vielä ollut niin kylmiä pakkasia, etten olisi nukuttanut vauvaa ulkona.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä