Pääkirjoitus

Pää­mi­nis­te­ri Petteri Orpo esittää vel­ka­ka­ton kir­jaa­mis­ta lakiin – sekään tuskin py­säyt­tää jul­kis­ta vel­kaan­tu­mis­ta, ell­ei­vät päät­tä­jät löydä yh­teis­tä ta­lous­sä­vel­tä

Poliittisilla päättäjillä on tapana luottaa lain voimaan – jos asiat eivät edisty toivotulla tavalla, lain kirjain pakottaa kaiken oikeaan suuntaan. Joskus näin käy, muttei läheskään aina.

Hallituksen päätavoite on julkisen velkaantumisen pysäyttäminen vaalikauden aikana. Valtion velka on kasvanut jo reilut 15 vuotta ja hallitus toisensa jälkeen on epäonnistunut sen taittamisessa – toki kaikki eivät ole sitä edes yrittäneet.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi