Pääkirjoitus

Orpon hal­li­tus ei aio ra­joit­taa hak­kui­ta, eikä pe­rus­taa uusia kan­sal­lis­puis­to­ja – tämä saattaa olla myös seu­raa­van hal­li­tuk­sen linja

Jos kansallisia luonto- ja ilmastopaneeleja on uskominen, Suomen on vähennettävä hakkuitaan, jotta se pääsee hallitusohjelmaan kirjattuihin ilmasto- ja monimuotoisuustavoitteisiinsa (LK 14.1.). Ellei vuotuista hakkuumäärää pudoteta nopeasti reilusta 70:stä korkeintaan 60 miljoonaan kuutiometriin, tavoitteet karkaavat lopullisesti.

Jos taas metsäteollisuutta on uskominen, moinen hakkuupudotus tarkoittaisi miljardiluokan menetyksiä puunmyynti-, vero- ja palkkatuloihin. Vaarassa olisivat paitsi alan työpaikat myös yritysten kyky ja halu kehittää uusia, vähemmän puuraaka-ainetta tarvitsevia tuotteita.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi