Nuo­ri­so­pal­ve­lui­den työn­te­ki­jät ker­to­vat va­ka­vis­ta on­gel­mis­ta joh­ta­mi­ses­sa, mutta Ro­va­nie­men kau­pun­ki ei aio tutkia asiaa

Johtajan väitetään muun muassa halunneen muuttaa nuorisotilan ikärajaa, jotta eräs erityisnuori jäisi sen ulkopuolelle. "Meillä ei tehdä vammaistyötä", hänen väitetään sanoneen.

Nuorisopalveluiden työntekijät kritisoivat nykyistä johtamista. Heidän mukaansa virheestä joutuu silmätikuksi ja eriäviä mielipiteitä ei uskalla sanoa ääneen.
Nuorisopalveluiden työntekijät kritisoivat nykyistä johtamista. Heidän mukaansa virheestä joutuu silmätikuksi ja eriäviä mielipiteitä ei uskalla sanoa ääneen.
Kuva: Sammeli Harve, Anssi Jokiranta

Ongelmia johtamisessa, huutamista, työntekijöiden epätasa-arvoista kohtelua ja epäselvyyksiä rekrytoinnissa. Rovaniemen kaupungin nuorisopalveluiden entiset ja nykyiset työntekijät kertovat pitkään jatkuneista epäkohdista työpaikalla. He kritisoivat, ettei kaupunki ole ottanut ongelmia tarpeeksi vakavasti.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä