Tilaajille

”Mo­nis­sa kult­tuu­ri­ta­pah­tu­mis­sa on vaikea kerätä näin mo­ti­voi­tu­nut­ta tal­koo­po­ruk­kaa” – kon­ka­ri­tal­koo­lai­nen Jaakko Len­ni-Taat­to­la palaa vuosi toi­sen­sa jälkeen So­dan­ky­län elo­ku­va­juh­lil­le

Sodankylän elokuvajuhlien pyörittämiseen tarvitaan reilu 300 talkoolaista. Monet heistä tekevät pitkän matkan vuosittain Etelä-Suomesta Sodankylään. Lenni-Taattola on yksi heistä.

Lukioikäisenä Jaakko Lenni-Taattola haaveili elokuva-alasta, kun kuvataiteen opettaja lätkäisi hänen eteensä sanomalehtileikkeleen Sodankylän elokuvajuhlista. Sinne pitäisi mennä. Niin hän menikin ja ihmetteli, mistä oli oikein kysymys.

Elokuvat jäivät ja haaveet vaihtuivat teatterialaan. Vuosia myöhemmin Lenni-Taattola opiskeli vaihto-opiskelijana Ranskassa, kun hänen saksalainen ystävänsä sai hänet innostumaan elokuvista jälleen. Lenni-Taattola sai idean.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä