Markku Broas: Strep­to­kok­ki­tar­tun­to­ja on nyt eri puo­lil­la Lappia – eri­tyi­seen huoleen ei ole syytä, mutta vakavan taudin mah­dol­li­suus on hyvä tie­dos­taa

Lapin hyvinvointialueen infektioylilääkäri Markku Broas kuvailee streptokokkitartuntojen määrää tavanomaiseksi.
Lapin hyvinvointialueen infektioylilääkäri Markku Broas kuvailee streptokokkitartuntojen määrää tavanomaiseksi.
Kuva: Jussi Leinonen

Lapissa on havaittu A-streptokokkitartuntoja, mutta tilanteesta ei tarvitse olla erityisen huolissaan, sanoo Lapin hyvinvointialueen infektioylilääkäri Markku Broas.

– Tilanne ei ole Lapissa sen poikkeavampi kuin normaalistikaan. Tämä on pääsääntöisesti sellainen tauti, joka on hyvin antibioottihoidolla hoidettavissa, Broas sanoo.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä