Tilaajille

Luonnon en­nal­lis­ta­mis­ta koskeva EU-lain­sää­dän­tö olisi isku Lapin maan­vil­je­li­jöil­le, joilla on tur­ve­pel­to­ja – pel­lo­lai­nen Antero Pantsar ih­met­te­lee la­ki­esi­tys­tä

Jos luonnon ennallistamista koskeva EU-lainsäädäntö toteutuu, soille peltoja raivanneet lappilaiset maanviljelijät ovat kärsijöitä. Yksi heistä on pellolainen maitotilallinen Antero Pantsar, jonka viljelymaista yli 70 prosenttia on turvepeltoja.

Antero Pantsar on investoinut vuosien saatossa turvepeltoihin aikaa ja rahaa. – Meillä ei ole riittävästi hyviä kivennäismaita, joihin olisimme voineet raivata peltoja, Pantsar kertoo.
Antero Pantsar on investoinut vuosien saatossa turvepeltoihin aikaa ja rahaa. – Meillä ei ole riittävästi hyviä kivennäismaita, joihin olisimme voineet raivata peltoja, Pantsar kertoo.
Kuva: Iiro Kerkelä

Ilman turvepeltoja meidän tilaa tuskin olisi olemassa.

Niin sanoo pellolainen maitotilallinen Antero Pantsar, joka ottaa tiedon Euroopan komission luonnon ennallistamista koskevasta uudesta lainsäädäntöesityksestä vastaan ihmeissään.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä