Lap­pi­lais­seu­rat saivat yli 100 000 euron edestä ke­sä­työ­se­te­lei­tä nuorten työl­lis­tä­mi­seen

Opetus- ja kulttuuriministeriö myönsi Lapin Liikunnan alueelle 105 000 euroa avustuksia nuorten kesätyöntekijöiden työllistämiseen tälle kesälle. Summa on osa kaikkiaan 2,2 miljoonan euron avustusta liikunnan aluejärjestöille.

Lapissa 42 seuraa saa työllistettyä summalla yhteensä 150 nuorta, iältään 15–29-vuotiaita, Lapin Liikunta ry:n tiedotteessa kerrotaan.

Lappilaisseurojen oli mahdollista hakea tukea Lapin Liikunnalta, joka myönsikin yhdestä seitsemään kesätyöseteliä jokaiselle sitä hakeneelle seuralle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä