Län­si-Poh­jan sai­raan­hoi­to­pii­ri kuittaa 9,2 mil­joo­nan euron ali­jää­män­sä alen­ta­mal­la pe­rus­pääo­maa, ja se tietää isoja sääs­tö­jä jä­sen­kun­nil­le

Päätös leikkaa vajaat kaksi kolmannesta 14 miljoonan euron peruspääomasta. Lapin hyvinvointialue vastustaa alentamista. Sairaanhoitopiirien varat, velat ja vastuut siirtyvät vuoden lopussa hyvinvointialueille.

-
Kuva: Sammeli Harve

Länsi-Pohjan sairaanhoitopiiri aikoo kuitata sille viime vuosina kertyneen 9,2 miljoonan euron alijäämän alentamalla peruspääomaansa.

Sairaanhoitopiirin osakaskunnille tämä tarkoittaa isoa säästöä. Jos alentamista ei olisi tehty, alijäämä olisi jyvitetty kunnille.

Eniten olisivat maksaneet suurimmat osakkaat Kemi, 4,2 miljoonaa euroa, ja Tornio, 2,5 miljoonaa euroa.

Alentamisen laillisuus on kuitenkin epäselvä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä