Pääkirjoitus

Lää­ke­kor­vaus­sot­ku hor­jut­taa en­ti­ses­tään suo­ma­lais­ten luot­ta­mus­ta ter­veys­pal­ve­lui­hin

Kesken kesää tullut Kelan linjaus tiettyjen lääkkeiden korvattavuudesta hämmentää sekä potilaita että hyvinvointialueita. Linjaus koskee noin kymmentä uutta ja kallista lääkettä, joita käytetään muun muassa syövän ja migreenin hoitoon.

Kela ilmoitti kesäkuussa lopettavansa näiden lääkkeiden korvaamisen julkisessa terveydenhuollossa. Tämä tuo muutoksen käytäntöön, jossa potilas on hyvinvointialueen ohjeistamana itse ostanut kyseisen lääkkeen apteekista, hakenut siitä Kela-korvauksen ja saanut lääkkeen esimerkiksi pistoksena julkisessa terveydenhuollossa.

Vielä on kesää jäljellä!

Lapin Kansa Digin ensimmäiset _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut