Tilaajille

Kun­ta-alan palkat nou­si­vat ko­koo­muk­sen Sari Sai­raan­hoi­ta­ja -kam­pan­jan jälkeen yk­si­tyis­tä sek­to­ria no­peam­min, mutta pian palk­ka­ke­hi­tys kääntyi päin­vas­tai­sek­si

Aiemmat muutokset ansiotasossa viittaavat siihen, että palkkakuoppaan jääneiden palkankorotukset saavat myös muut vaatimaan enemmän. Siksi palkkakuoppaan jääneiden ansiotasoa on vaikeaa nostaa lähemmäs muita, Etlan Aki Kangasharju arvioi.

Helsinki

Sairaanhoitajat ansaitsisivat muita suuremmat palkankorotukset, mutta palkkavaateet siirtyisivät tuolloin pian myös muille palkoistaan neuvotteleville ryhmille. Näin tulkitsee eri ryhmien välistä ansiokehitystä takavuosilta Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen (Etla) pääekonomisti Aki Kangasharju.

Kangasharju tuo esiin, että kunta-alalla työntekijöiden suhteellinen ansiotaso parantui sen jälkeen, kun kokoomus kampanjoi kuvitteellisen Sari Sairaanhoitajan palkoilla. STT:n Tilastokeskukselta pyytämä aineisto kuitenkin osoittaa, että viime vuosikymmenellä hoitajien ansiotaso on kehittynyt keskimäärin heikommin kuin kunta-alalla tai yksityisellä sektorilla laajemmin.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä