Pääkirjoitus

Korona luetaan yhä yleis­vaa­ral­li­siin tar­tun­ta­tau­tei­hin, vaikka se ei ole täyt­tä­nyt enää ai­koi­hin ky­sei­sen luo­ki­tuk­sen kri­tee­re­jä – on aika palata nor­maa­liin

Pääkirjoitus // 8.12.2022

Koronaepidemia on vaatinut Suomessa vajaassa kolmessa vuodessa noin 4 500 ihmisen hengen. Luku on selvästi pienempi kuin on tähän asti uskottu. Tämä johtuu koronavirukseen liittyvien kuolemien ja sairaalahoidon raportointimuutoksesta. Se perustuu jatkossa todellisiin kuolemansyihin, eikä tartunnan ja kuoleman ajalliseen yhteyteen, kuten tähän asti.

Tiedossa on ollut jo pitkään, etteivät läheskään kaikki koronakuolemiksi kirjatut kuolemat ole olleet koronan aiheuttamia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi