Onnettomuus: SVT: Kii­ru­nas­sa ka­don­nut moot­to­ri­kelk­kai­li­ja löytyi kuol­lee­na

Pääkirjoitus: Kemin kohtalo osoit­taa, että kuntien ra­hoi­tus­poh­ja ri­kot­tiin sote-uu­dis­tuk­ses­sa

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Kit­ti­län Pal­sa-mu­seo täytti kym­me­nen vuotta – tai­tei­li­jaa muis­te­taan juh­la­päi­vä­nä hei­nä­kuus­sa

Palsa-museon 10-vuotisjuhlaa vietetään Kittilän markkinalauantaina 8. heinäkuuta, jolloin museolla on avoimet ovet ja muistelupäivä.
Palsa-museon 10-vuotisjuhlaa vietetään Kittilän markkinalauantaina 8. heinäkuuta, jolloin museolla on avoimet ovet ja muistelupäivä.
Kuva: Moilanen Jukka-Pekka

Kittiläläisen taiteilija Kalervo Palsan (1947–1987) työtä ja elämää esittelevä museo täytti kesäkuussa kymmenen vuotta. Palsa-museo avattiin yleisölle ensimmäisen kerran 6.6.2013.

Museo sijaitsee Palsan kotitalossa, jonka pihapiirissä on myös hänen Getsemaneksi kutsumansa ateljeemökki.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.