Pääkirjoitus

Kallis sähkö uhkaa suistaa monet ko­ti­ta­lou­det ra­ha-ah­din­koon – nopea apu on nyt tar­peen, eivätkä päät­tä­jät voi väistää vas­tuu­taan

Pääkirjoitus // 15.12.2022

Alkuviikosta Suomen tuulivoimalat pyörivät lähes täydellä teholla. Sähköntuotanto oli suurempaa kuin kulutus, mikä sekin oli kohtuullisen korkea. Silti sähkö oli niin kallista, että sähkölämmittäjää hirvitti. Moni muukin jätti pyykin pesemättä ja uunikalan tekemättä.

Suomi on lähes sähköomavarainen. Kun Olkiluoto kolmonen alkaa vihdoin tuottaa sähköä kenties helmikuussa, lähes-sana poistuu omavaraisuuden edestä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi