Jo neljäs Lapin ka­ma­rior­kes­te­rin kausi käyn­nis­tyy koronan var­jos­sa – mutta ko­meas­ti Mah­le­rin sävelin

Taiteellinen johtaja John Storgårds ihmettelee itsekin, kuinka monta huippuluokan solisti- ja kapellimestarivierasta orkesteri on onnistunut kiinnittämään syyskaudelleen.

– Kukapa olisi uskonut vuosi sitten, että korona rajoittaa elämäämme vielä syyskaudella 2021, Lapin kamariorkesterin taiteellinen johtaja, John Storgårds päivittelee.

Hän iloitsee kuitenkin, että kauden suunnittelussa oltiin kaukaa viisaita: avauskonsertti soitetaan Korundissa kahdesti. Kun puolet paikoista täytetään salissa, niin kaksi konserttia tuo yhden täyden salillisen yleisöä.

Näinä aikoina siihen on tyytyminen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä