Kolumni

Järkeä ve­si­je­tin puik­koi­hin –  Kemi- ja Ou­nas­joel­la suo­si­tun har­ras­tuk­sen haitat voivat johtaa myös kiel­toi­hin

Kirjoittaja on Uusi Rovaniemi -lehden päätoimittaja.
Kirjoittaja on Uusi Rovaniemi -lehden päätoimittaja.
Kuva: Jussi Pohjavirta
Toimittajalta

Poliisi valvoi juhannuksena vesiliikennettä myös Rovaniemellä. Myöhään viime lauantai-iltana partio pysäytti Kemijoella kaupungin kohdilla vesijetin, joka ajoi 65 kilometrin tuntinopeutta. Alueen nopeusrajoitus oli 20 kilometriä tunnissa. Kuljettaja puhalsi vesiliikennejuopumuksen ylittävän lukeman.

Pysäyttipä poliisi myös noin sata kilometriä tunnissa edenneen vesijetin, jonka kuljettaja oli 12-vuotias. Ikäraja vesijetin ajamiseen on 15 vuotta. Poliisin tiedotteen mukaan isälle koitui seuraamus ajoneuvon luovuttamisesta.

Toivottavasti molemmat olivat yksittäistapauksia, eivätkä jäävuoren huippuja.

Vesijetit ovat herättäneet kesän tullen paikoin kiivastakin keskustelua Facebookin Puskaradio Rovaniemi -ryhmässä  Puheenvuorojen perusteella osalla Rovaniemen jettikuskeista riittää vielä harjoiteltavaa vesillä liikkumisessa. Haastavina osa-alueina on mainittu on niin liikennesäännöt, nopeusrajoitukset kuin aallonmuodostuksen ymmärtäminen – ja sen vaikutukset niin muihin liikkujiin kuin satamaan tai laiturille pysäköityihin veneisiin – sekä luontoon.

Haastavina osa-alueina on mainittu on niin liikennesäännöt, nopeusrajoitukset kuin aallonmuodostuksen ymmärtäminen.

Joella liikkuu kuitenkin myös sup-lautailijoita, melojia, veneilijöitä ja kalastajia. Paitsi kiusaa vesillä liikkuville ja rantojen asukkaille, voimakas rälläys aalto- ja meluhaittoineen voi tehdä  hallaa vesilintujen pesinnälle.

Ilmiö on toki Rovaniemeä laajempi: suositun vesijettiharrastuksen haitat ovat tuttuja koko maassa. Vesiskootterit voikin myös kieltää vesiliikennelain nojalla "liikenteen, ympäristön, kalastuksen tai muun elinkeinon suojaamiseksi taikka yleisen luonnon virkistyskäytön tai muun yleisen edun vuoksi". Kieltoa voi hakea kunta, kunnan jäsen tai viranomainen, yhteisö tai vesialueen omistaja, jota asia koskee.

Rovaniemelläkin kieltoja jo on. Vesiskootterilla ei saa ajaa Pöyliöjärvellä, eikä millään moottorialuksella Salmijärvellä. Ounas- ja Kemijoella on tällä hetkellä vain rajoituksia: Saarenputaalla ja Kulpinväylällä nopeusrajoitus on yhdeksän kilometriä tunnissa ja aallokon aiheuttaminen kielletty. Ounaskosken sillan kohdalla nopeusrajoitus on 20 kilometriä tunnissa.

Puskaradiossa pohdittiin, etteivät vesillä liikkumisen kirjoittamattomat säännöt siirry Rovaniemellä luontevasti sukupolvelta toiselle, kuten monessa muussa paikassa kenties tapahtuu.

Voimalat katkovat Kemijokea ja vuosikymmeniä vesistö palveli uittouomana. Täkäläinen vesillä liikkumisen kulttuuri lienee verrattain nuorta ja pienimuotoista – ja näin monelle outo toimintaympäristö.

Oma paikallinen erityispiirteensä Rovaniemellä on moottorikelkkailun suosio. Vesiskootterilla Kemi- ja Ounasjokea pitkin päristelyn voikin nähdä kelkkailuharrastuksen kesäisenä vastineena.

Vesiskootterilla Kemi- ja Ounasjokea pitkin päristelyn voikin nähdä kelkkailuharrastuksen kesäisenä vastineena.

Aika näyttää pysyykö vesijetteily jokialueella hallinnassa ilman kieltoja. Sääntöjä noudattamalla ja muut huomioimalla luulisi samaan vesistöön mahtuvan niin jetteilijät, veneilijät, suppailijat, melojat, uimarit, kalastajat kuin linnunpoikaset.