Lapin Kansa live: Arctic Volley kohtaa lii­gas­sa Jy­my­Vol­leyn – katso huip­pu­len­to­pal­loa suorana kello 18.30

Pääkirjoitus: Hal­li­tuk­sen on lei­kat­ta­va lisää, jos se aikoo pysyä ta­voit­teis­saan

Yritykset: Iissä si­jait­see eri­koi­nen ki­vi­jal­ka­kaup­pa, joka tun­ne­taan ete­läs­sä asti – Yrit­tä­jä­si­sa­ruk­sil­la on edel­leen myyn­nis­sä 10 000 VHS-ka­set­tia

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Ina­ri­kin va­lit­taa met­säs­tys­ra­joi­tuk­sis­ta Urho Kek­ko­sen kan­sal­lis­puis­tos­sa

Inarin kunnanhallitus teki päätöksen kokouksessaan tiistaina.

Inarin kunta valittaa Pohjois-Suomen hallinto-oikeuteen metsästysrajoituksista Urho Kekkosen kansallispuistossa. Inarin kunnanhallitus päätti valituksen jättämisestä kokouksessaan tiistaina yksimielisesti kunnanjohtajan ehdotuksen mukaisesti.

Valitus koskee Lapin aluehallintoviraston päätöstä rajoittaa metsästysoikeutta Urho Kekkosen kansallispuistossa. Rajoituksia haki Metsähallitus, joka perusteli niitä kasvaneilla kävijämäärillä ja turvallisuudella.

Periaatteellinen kysymys

Inarin kunnan mukaan alueilla ei metsästetä aktiivisesti, mutta kysymys on ensisijaisesti periaatteellinen. Inarin kunnanjohtaja Toni K. Laine kuvailee, että kunnassa on hyvässä muistissa kalastuslain uudistaminen, ja se, miten kova työ oli saada siihen muutoksia paikallisten oikeuksiin.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.