Il­man­vaih­to­ko­neen hihna kärysi Kemin ui­ma­hal­lin kun­to­sa­lil­la – koh­tees­sa ei var­si­nais­ta tu­li­pa­loa

Pelastuslaitos sai sunnuntaina 27. maaliskuuta iltapäivällä hälytyksen savusta Kemin uimahallin kuntosalilla Meripuistokadulla, Lapin pelastuslaitos kertoo tiedotteessa.

Pelastuslaitoksen päästessä kohteeseen ilmeni, että ilmanvaihtokoneen hihna oli kärynnyt ja savu levinnyt ilmanvaihtokanavaa pitkin kuntosalille. Kohteessa ei ollut varsinaista tulipaloa eikä pelastuslaitokselle tehtävää.

Pelastuslaitos sai hälytyksen tehtävästä noin kello 14.20. Tehtävälle hälytettiin kuusi pelastusyksikköä Kemistä ja Torniosta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä