Päivien lyheneminen: Mi­nuut­ti mi­nuu­til­ta kohti kaa­mok­sen sineä –  katso ani­maa­tios­ta miten päivä lyhenee nyt Lapissa

Kolumni: Ennen ko­din­hoi­ta­jat rien­si­vät hätiin, kun perhe joutui pulaan – nyt apua saa vain jos osaa vaatia

Palkinnot: Lapin Kansa on vuoden Mes­tis-me­dia

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

"Hil­las­ta­mi­nen on pa­ras­ta, mitä ihminen voi tehdä" – Rakkaus hillaa ja suota kohtaan sai ys­tä­vyk­set kir­joit­ta­maan kirjan, jossa suolla on koko elämä iloi­neen ja su­rui­neen

Hillasuolla kaikki on toisin -kirja osoittaa, ettei koskaan voi tietää, mikä suolla odottaa. Samalla kirja on puolustuspuhe suolle.

Kirjailija Kati Saoneginia kiehtoo se, ettei hillasuolle mennessä voi koskaan tietää, mikä suolla odottaa. – Suo ohjaa meitä ja siellä oleminen on kuin suuri seikkailu, hän kuvailee.
Kirjailija Kati Saoneginia kiehtoo se, ettei hillasuolle mennessä voi koskaan tietää, mikä suolla odottaa. – Suo ohjaa meitä ja siellä oleminen on kuin suuri seikkailu, hän kuvailee.
Kuva: Kati Saoneginin kotialbumi

Sinä kesänä ilma oli niin kylmä, että suot olivat jääneet tyhjilleen. Hillaan tulleet ystävykset Niina Kivilä ja Kati Saonegin löysivät Sallan tutuilta soilta vain raakileita.

Iltanuotiolla he keksivät kuitenkin toisen kotiinviemisen: idean kirjan kirjoittamisesta hillasta.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.