Har­mo­nia ja vas­ta­koh­dat mukana Oulun tai­tei­li­ja­seu­ran näyt­te­lys­sä Kemin tai­de­mu­seos­sa

Oulun taiteilijaseuran Vastaranta – Corresponding shore -näyttely tuo kulttuuripääkaupunkivuoden Kemin taidemuseoon.

Näyttelyt
Pirjo Nykänen, Sanna Kananoja ja Johanna Pöykkö pystyttivät näyttelyä viime viikolla.
Pirjo Nykänen, Sanna Kananoja ja Johanna Pöykkö pystyttivät näyttelyä viime viikolla.
Kuva: Matti Nikkilä

Oulun kulttuuripääkaupunkivuosi 2026 näkyy Meri-Lapissa jo heti vuoden alussa. Kemin taidemuseolla nähtävä Oulun taiteilijaseuran näyttely Vastaranta – Corresponding Shore on osa Euroopan kulttuuripääkaupunkivuoden ohjelmaa.

Näyttelyssä nähdään yhdeksän taiteilijan töitä. Näyttelyn kuraattori Krister Gråhn sanoo, että alun perin ajatuksena oli muodostaa kahdeksan taiteilijan töiden kokonaisuus, mutta lopulta määrä lisääntyi yhdellä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä