Pääkirjoitus: Suomen Pi­sa-tu­lok­set ovat las­ke­neet jo lähes koko 2000-lu­vun ajan – häm­mäs­tyt­tä­vin­tä il­miös­sä on se, ettei kor­jaus­lii­ket­tä ole on­nis­tut­tu te­ke­mään

Katso kuvat: Näin lap­pi­lai­set edus­ti­vat Pre­si­den­tin­lin­nas­sa

Puolustusvoimat: Ken­raa­li­kun­nas­sa vain yksi ylennys – katso tästä kaikki ylen­nyk­sen saaneet Lapissa

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Elo­ku­va-ar­vos­te­lu: Rak­kaus­ta­ri­na toi­siaan täy­den­tä­vis­tä vas­ta­koh­dis­ta

Peter Sohn, Elemental

3/5

Disney Pixar, 2023

Element Cityn asukkaat muodostuvat tuli-, vesi-, maa- sekä ilmaelementeistä. Tulielementit ovat ajautuneet elämään elämäänsä omiensa parissa kaupungin syrjivän ilmapiirin vuoksi. Ei tule kuuloonkaan, että vastakohdat sekä vihamiehet tuli ja vesi tekisivät koskaan yhteistyötä keskenään. Kunnes tarinan päähenkilö tulinen Virva lähtee pelastamaaan isänsä rakasta yritystä yhdessä vetisen Vellun kanssa.

Elementtien tarinat ovat rakennettu tavalla, joka on hyvin tunnistettavissa myös meidän ihmisten elämässä. Päähenkilöiden ei tule voittaa pääpahista, vaan ennakkoluulot ja tavallinen arki. Se käsittelee perinteisen rakkauden ja sielunkumppanuuden lisäksi vanhempien ja lapsen välisen suhteen tärkeyttä.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.