Kolumni
Tilaajille

Edus­kun­nas­ta: Ko­ti­mai­nen ruoka on huol­to­var­muu­den sel­kä­ran­ka

Vierailimme kuukausi sitten tasavallan presidentin kanssa Japanissa. Puolustusvaliokunnan puheenjohtajana minulla oli mahdollisuus liittyä mukaan turvallisuusteemaiselle viralliselle vierailulle.

Samalla tavalla kuin meillä Euroopassa myös Japanissa on jouduttu siirtymään varautumisen aikaan. Uhkaavasti käyttäytyvän Venäjän ohella japanilaiset joutuvat kantamaan omassa naapurustossaan huolta sotilasvoimaansa kasvattavan Kiinan sekä arvaamattomasti käyttäytyvän Pohjois-Korean toiminnasta.

Erityinen huolenaihe saarella asuvalle kansakunnalle on huoltovarmuus mahdollisen kriisin sattuessa.

Hyvää äitienpäivää!

Lue Lapin Kansa Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Verkkosivujen rajaton lukuoikeus Näköislehdet (ma, ke ja pe) ja arkisto Galleriat Sovellus Lapin Kansa Live -lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi