Päivien lyheneminen: Mi­nuut­ti mi­nuu­til­ta kohti kaa­mok­sen sineä –  katso ani­maa­tios­ta miten päivä lyhenee nyt Lapissa

Kolumni: Ennen ko­din­hoi­ta­jat rien­si­vät hätiin, kun perhe joutui pulaan – nyt apua saa vain jos osaa vaatia

Palkinnot: Lapin Kansa on vuoden Mes­tis-me­dia

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Ba­rent­sin kirk­ko­jen yh­teis­työl­le uusia työ­muo­to­ja – Ve­nä­läis­nuo­ret ovat suu­rim­mat hä­viä­jät, kun sota jää­dyt­ti yh­teis­työn

Oulun piispa Jukka Keskitalo myöntää olevansa surullinen Barentsin kirkkojen yhteistyön tilanteesta, jossa venäläiset ovat rajautuneet pois.

– Venäläiset nuoret ja lapset ovat olleet Barentsin yhteistyön keskiössä vuosien ajan. Lasten leirit ovat mahdollistaneet heille vierailut muissa Barentsin maissa. Nyt ne eivät ole mahdollisia.

Barentsin kirkkojen neuvosto on jäädyttänyt kaikki yhteydet Venäjän kanssa vuoteen 2024 saakka.

– Venäjän ortodoksisen kirkon toiminta sodan puolesta on epäkristillistä, kuten myös Kirkkojen maailmanneuvosto on todennut, sanoi piispa Keskitalo.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.