Tilaajille

Arvio: Stephen Kingiin ver­ra­tun Marko Hau­ta­lan tarina vie hyl­keen­pyyn­ti­ret­kel­le, joka kau­his­tut­taa te­hok­kaas­ti

Pohjanmaan rannikolle sijoittuva suljetun paikan mysteeri pitää lukijan varpaillaan.

Marko Hautala on vaasalainen kirjailija, joka on työskennellyt muun muassa opettajana ja hoitajana psykiatrisessa sairaalassa.
Marko Hautala on vaasalainen kirjailija, joka on työskennellyt muun muassa opettajana ja hoitajana psykiatrisessa sairaalassa.
Kuva: Mika Aalto / Tammi
Kirjat

Marko Hautala: Samaelin kirja. Tammi 2025.

Vaasalaista Marko Hautalaa (s. 1973) verrataan kirja-arvioissa toisinaan yhdysvaltalaiseen kauhun kuninkaaksi kruunattuun Stephen Kingiin (s. 1947). Kahdessa mielessä se ainakin on totta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä