Kuntarekryssä on esimerkkejä työantajista, jotka käyttävät anonyymiä rekrytointia. Varsinais-Suomi on hyvin edustettuna, samoin pohjoisessa Rovaniemi. Vaasa oli ensimmäisten joukossa anonyymin rekrytoinnin lanseeraamisessa.
Mikä on anonyymi rekrytointi ja miksi se on hyvä?
Organisaatiot pyrkivät löytämään tehtävään osaamiseltaan juuri pätevimmän henkilön. Anonyymi rekrytointi säästää myös kustannuksia, kun paikkaan on heti alussa valittu paras hakija. Rekryt tulevat organisaatioille ja kunnille kalliiksi. Koko prosessi maksaa tonneja, jopa kymppitonneja ja nykyisessä taloustilanteessa jokaisesta säästömahdollisuudesta on ymmärrettävä pitää kiinni.
Anonyymi rekrytointi-ominaisuus tuli Kuntarekryyn vuonna 2020. Kaikki kunnat eivät ole siihen vielä tarttuneet. Miksiköhän?
Anonyymissa rekrytoinnissa työnhakijoiden tunnistetiedot sukupuolesta, nimeen, syntymäaikaan tai valokuvaan ovat rekryn alussa piilossa ja vasta haastatteluun kutsumisen jälkeen edellä mainitut seikat tulevat julki rekrytoijalle.
Anonyymissä rekryssä ensimmäinen vaihe siis keskittyy pätevyyteen, sopivuuteen ja ammattitaitoon, ei ”pärstäkertoimeen” tai tuttuuteen. Tämä edistää myös tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta, jotka ovat nykymaailmassa sekä yksityisen tahon että kunnan arvoille ykkösprioriteettejä, ainakin strategioissa.
Anonyymi rekrytointi lisää myös monimuotoisuutta. Suomalaisessa yhteiskunnassa henkilön nimi tai ihonväri voi vielä nykyään olla syy siirtää muuten asiallisen hakijan paperit rekrytoinnista päättävän työpöydällä sivuun.
Sen lisäksi, että työnantaja säästää anonyymissä rekryssä silkkaa kahisevaa, se nähdään myös positiivisena kilpailuvalttina, nykyaikaisena brändinä, työnantajalle, kunnalle ja koko alueelle.
Työpaikkaan tulee enemmän päteviä hakijoita, kun työpaikan koetaan edustavan nykyaikaista toimintatapaa, kun työpaikka on oikeasti auki, ei vain näennäisesti. Nykyaikainen työpaikka, oli se sitten yrityksessä tai kunnassa, arvostaa osaamista, eikä hyväveli- ja puoluekantapainotusta.
Veljeilyyn ei ole varaa, missään mielessä. Työpaikat pitää olla avoimen oikeasti auki kaikille päteville nimeen, ihonväriin, puoluekantaan, ikään, sukupuoleen tai äidinkieleen riippumatta. Anonyymi rekrytointi on hyvä työkalu tähän.