Ystävyys
Gallup: Mitä ystävyys merkitsee sinulle?

Gallup: Mitä ys­tä­vyys mer­kit­see si­nul­le?

13.02.2026 05:15
Kansien välissä: Pohjoismaisia tarinoita ystävyydestä – nuorten novellikokoelma sopii aikuisillekin

Kansien vä­lis­sä: Poh­jois­mai­sia ta­ri­noi­ta ys­tä­vyy­des­tä – nuorten no­vel­li­ko­koel­ma sopii ai­kui­sil­le­kin

09.02.2026 11:51
Tilaajille
Moni välttää hankalista asioista puhumista ystävän kanssa – pahimmillaan se johtaa ghostaukseen

Moni välttää han­ka­lis­ta asiois­ta pu­hu­mis­ta ystävän kanssa – pa­him­mil­laan se johtaa ghos­tauk­seen

24.01.2026 14:54 2
Tilaajille
Muistamisen autuus
Kolumni

Muis­ta­mi­sen autuus

10.01.2026 08:20
Tilaajille
Nettisovellusten seuranhaku on laajentunut ystäväehdokkaisiin

Net­ti­so­vel­lus­ten seu­ran­ha­ku on laa­jen­tu­nut ys­tä­vä­eh­dok­kai­siin

24.12.2025 19:30
"Tunsin sisimmässäni, että haluan uskoa" – kristinusko vetää nuoria puoleensa epävarmoina aikoina

"Tunsin si­sim­mäs­sä­ni, että haluan uskoa" – kris­tin­us­ko vetää nuoria puo­leen­sa epä­var­moi­na aikoina

09.10.2025 06:00
Kesällä 1973 neljä rovaniemeläispoikaa ajoi moottoripyörillä Jäämerelle – nyt he ovat seitsemänkymppisiä ja  lähtevät uusintareissulle

Kesällä 1973 neljä ro­va­nie­me­läis­poi­kaa ajoi moot­to­ri­pyö­ril­lä Jää­me­rel­le – nyt he ovat seit­se­män­kymp­pi­siä ja läh­te­vät uu­sin­ta­reis­sul­le

02.08.2025 10:06 10
Tilaajille
Rovaniemellä voi hakea mukaan kaveriporukkaan, jonka kesäsuunnitelmiin kuuluu festareita, lounaita ja kulttuuria – "Tuli ihan tippa linssiin, kun luin hakemuksia"

Ro­va­nie­mel­lä voi hakea mukaan ka­ve­ri­po­ruk­kaan, jonka ke­sä­suun­ni­tel­miin kuuluu fes­ta­rei­ta, lou­nai­ta ja kult­tuu­ria – "Tuli ihan tippa lins­siin, kun luin ha­ke­muk­sia"

31.05.2025 09:55 4
Tilaajille
Onko ystävyydelle enää aikaa?
Kolumni

Onko ys­tä­vyy­del­le enää aikaa?

14.02.2025 05:46
Hyvää ystävänpäivää! Katso perjantaina Putaan koulun ystävänpäivälähetys Torniosta

Hyvää ys­tä­vän­päi­vää! Katso per­jan­tai­na Putaan koulun ys­tä­vän­päi­vä­lä­he­tys Tor­nios­ta

13.02.2025 12:29
Psykologi Pekka Tölli, 41, kokee saaneensa lapsena sitä, mistä moni jää paitsi – "Ikään kuin hyvän ihmisen mittari olisi se, ettei tarvitse muita"

Psy­ko­lo­gi Pekka Tölli, 41, kokee saa­neen­sa lapsena sitä, mistä moni jää paitsi – "Ikään kuin hyvän ihmisen mittari olisi se, ettei tar­vit­se muita"

04.10.2024 20:15 6
Tilaajille
Kemiläinen Olavi Karjalainen auttaa ystäviään vaikka pihatöissä – kaveruus on kestänyt jo neljänkymmentä vuotta

Ke­mi­läi­nen Olavi Kar­ja­lai­nen auttaa ys­tä­viään vaikka pi­ha­töis­sä – ­ka­ve­ruus on kes­tä­nyt jo nel­jän­kym­men­tä vuotta

07.06.2024 11:20
Tilaajille
Kolme sanaa sinulle – ole ystävä minulle
Kolumni

Kolme sanaa sinulle – ole ystävä minulle

17.02.2024 06:32 1
Matkailu avartaa – puoli vuotta reissussa pisti ajatukset ihannearjesta uusiksi

Mat­kai­lu avartaa – puoli vuotta reis­sus­sa pisti aja­tuk­set ihan­ne­ar­jes­ta uusiksi

26.05.2023 06:00
Tilaajille
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Kiitos te aidot ystävät

16.02.2023 09:54
Lukijoiden mielestä ystävänpäivä on tärkeä ja muistamisen arvoinen, mutta sen kaupallisuus aiheuttaa närästystä – "Ystävyys on aina läsnä"

Lu­ki­joi­den mie­les­tä ys­tä­vän­päi­vä on tärkeä ja muis­ta­mi­sen ar­voi­nen, mutta sen kau­pal­li­suus ai­heut­taa nä­räs­tys­tä – "Ys­tä­vyys on aina läsnä"

14.02.2023 05:00 1
Tilaajille
Rovaniemelle muuttaneet Helena ja Samuel hakivat ystäviä Tinderissä ja saivat lähes kaksi sataa hakemusta – nyt he tekisivät vain yhden asian toisin

Ro­va­nie­mel­le muut­ta­neet Helena ja Samuel hakivat ystäviä Tin­de­ris­sä ja saivat lähes kaksi sataa ha­ke­mus­ta – nyt he te­ki­si­vät vain yhden asian toisin

14.02.2023 05:00
Tilaajille
Tiistaina vietetään ystävänpäivää – vastaa Lapin Kansan pieneen ystävyys-aiheiseen nettikyselyyn

Tiis­tai­na vie­te­tään ys­tä­vän­päi­vää – ­vas­taa Lapin Kansan pieneen ys­tä­vyys-ai­hei­seen net­ti­ky­se­lyyn

10.02.2023 17:00
Tilaajille
Päiväkirja: Paavo oli Kotkan kasvatti, joka nousi 15-vuotiaana laivaan – siitä alkoi loppuelämän seikkailu
Kolumni

Päi­vä­kir­ja: Paavo oli Kotkan kas­vat­ti, joka nousi 15-vuo­tiaa­na laivaan – siitä alkoi lop­pu­elä­män seik­kai­lu

29.11.2022 05:30 3
Tilaajille
Tunnen itseni yksinäiseksi, ja sen myöntäminen nolottaa
Kolumni

Tunnen itseni yk­si­näi­sek­si, ja sen myön­tä­mi­nen no­lot­taa

05.10.2022 06:00
Tilaajille