Yli 60 in­no­kas­ta tal­koo­lais­ta on avai­na­se­mas­sa, jotta Pelloon syntyy kah­des­sa val­tios­sa kulkeva hiih­to­ta­pah­tu­ma

Jokivartisten kyläseuran Markku Kihniä (vas) ja Harry Ylisaukko-oja pistivät latumerkkejä kuntoon jo keskiviikkona Ruotsin Jarhoisissa.
Jokivartisten kyläseuran Markku Kihniä (vas) ja Harry Ylisaukko-oja pistivät latumerkkejä kuntoon jo keskiviikkona Ruotsin Jarhoisissa.
Kuva: Anssi Jokiranta

– Jännä miten paljon on tekemistä, tuumaa Harry Ylisaukko-oja, yksi perinteikkään Meän Hihto -tapahtuman talkoolaisista.

Vaikka hiihtokilpailun tekemisestä Ruotsin Pellon Jarhoisiin on Ylisaukko-ojalla ja kumppaneilla jo kahden vuosikymmenen kokemus, on halu tehdä "aina pikkuisen paremmin" kuin edellisenä vuotena.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä