Äskettäin lehdissä oli kaksi erikoista uutista. Miljardööri Elon Maskin omistama avaruusyhtiö SpaceX räjäytti jättimäisen rakettinsa epäonnistuneella koelennolla, koska se olisi maahan palatessaan aiheuttanut suurta tuhoa. Raketilla on tarkoitus hoitaa kuljetuksia avaruusasemalle ja käynnistää avaruusmatkailu muun muassa Marsiin.
Myös japanilaisen Ispace-yhtiön avaruusalus tuhoutui yrityksessään laskeutua kuuhun. Kumpikin yritys ilmoittaa jatkavansa yrityksiään.
Nämä kaksi lähes samanaikaisesta tuhoutunutta hanketta ovat vain pieni osa siitä yksityisestä toiminnasta, mitä pallomme ympärillä tapahtuu ilman, että mikään vastuullinen taho asettaisi niille rajoja. Kuusta tai muista taivaankappaleista ei ole saatavissa mitään apua maapallon ylikulutuksen supistamiseksi, mutta yritykset niihin pääsemiseksi käyttävät valtavat määrät maapallon niukkoja resursseja ja nopeuttavat elonkehämme tuhoa.
Avaruuden valloittaminen on jo antiikin kreikkalaisten tuntema ihmisen hybris, rikollinen uhmamieli, joka nostattaa jumalien vihan ja aiheuttaa ihmisen tuhon.