Tilaajille

YK:n huip­pu­vi­ras­sa toimiva Mika Tapio on luo­mas­sa ka­tast­ro­fin jäl­keis­tä, uutta RoPS:aa: "Seura ei ollut vas­tuus­sa oikein mis­tään"

RoPS ja Rovaniemen kaupunki järjestävät tiistaina yhdessä seminaarin, jossa käsitellään urheiluseurojen vastuullisuutta.

Kun Mika Tapio näki syksyllä 2022 uutisia Rovaniemen Palloseuran karmeasta tilanteesta, konkurssiuhasta ja aiemmasta miesten sarjapaikan menetyksestä, sisällä läikähti. Pitkän linjan ropsilainen, seurassa juniorina pelannut ja sittemmin etäältä toimintaa yli 30 vuotta seurannut Tapio päätti, että jotain olisi tehtävä.

– Tuntui järkyttävältä, että seura menisi konkurssiin.

Hyvää äitienpäivää!

Lue Lapin Kansa Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Verkkosivujen rajaton lukuoikeus Näköislehdet (ma, ke ja pe) ja arkisto Galleriat Sovellus Lapin Kansa Live -lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä