Vii­lei­tä koteja, va­lot­to­mia pihoja ja säh­kö­uu­nin käyttöä vain pakon edessä – näin Lapin Kansan ky­se­lyyn vas­tan­neet sääs­tä­vät nyt sähköä

Suomalaiset käyttivät lokakuussa 13,5 prosenttia vähemmän sähköä kuin vuosi sitten. Rovaniemeläisen Annu Tyyskäsen perheessä säästetään kaikesta mahdollisesta. Saunottu on viimeksi kesällä.

Annu Tyyskäsen perheessä lämmitetään mahdollisimman paljon puulla, jotta sähköä säästyisi. Ruoka valmistuu usein takan lämmössä.
Annu Tyyskäsen perheessä lämmitetään mahdollisimman paljon puulla, jotta sähköä säästyisi. Ruoka valmistuu usein takan lämmössä.
Kuva: Jussi Leinonen

– Meillä on huonoin mahdollinen tilanne. Sähkölämmitteinen omakotitalo, diesel-auto ja sähkösopimus katkolla huonoon aikaan, luettelee rovaniemeläinen Annu Tyyskänen.

Hän on yksi yli kahdesta sadasta Lapin Kansan sähkönkulutuskyselyyn vastanneista.

Tyyskäsen perheessä onkin tehty kaikki mahdollinen sähkölaskun pienentämiseksi.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä