Vii­lei­tä koteja, va­lot­to­mia pihoja ja säh­kö­uu­nin käyttöä vain pakon edessä – näin Lapin Kansan ky­se­lyyn vas­tan­neet sääs­tä­vät nyt sähköä

Suomalaiset käyttivät lokakuussa 13,5 prosenttia vähemmän sähköä kuin vuosi sitten. Rovaniemeläisen Annu Tyyskäsen perheessä säästetään kaikesta mahdollisesta. Saunottu on viimeksi kesällä.

Annu Tyyskäsen perheessä lämmitetään mahdollisimman paljon puulla, jotta sähköä säästyisi. Ruoka valmistuu usein takan lämmössä.
Annu Tyyskäsen perheessä lämmitetään mahdollisimman paljon puulla, jotta sähköä säästyisi. Ruoka valmistuu usein takan lämmössä.
Kuva: Jussi Leinonen

– Meillä on huonoin mahdollinen tilanne. Sähkölämmitteinen omakotitalo, diesel-auto ja sähkösopimus katkolla huonoon aikaan, luettelee rovaniemeläinen Annu Tyyskänen.

Hän on yksi yli kahdesta sadasta Lapin Kansan sähkönkulutuskyselyyn vastanneista.

Tyyskäsen perheessä onkin tehty kaikki mahdollinen sähkölaskun pienentämiseksi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä