Jääkiekko: RoKi Hockey sai ison omis­ta­jan Sveit­sis­tä – EHC Klo­te­nin osa­omis­ta­ja Mike Schälch­li on Lapin ystävä

Pääkirjoitus: Venäjä jatkaa hyb­ri­di­ope­raa­tio­taan Suomen rajalla niin kauan kun se katsoo hyö­ty­vän­sä siitä

äänestä: Mikä on vuoden 2023 sy­käh­dyt­tä­vin lap­pi­lai­nen ur­hei­lu­ta­pah­tu­ma? Äänestä suo­sik­kia­si ja osal­lis­tu ar­von­taan

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Vesille suun­na­taan liian usein ilman pe­las­tus­lii­ve­jä – lauan­tai­na vie­te­tään pe­las­tus­lii­vi­päi­vää

Kesä on vesillä ja veden äärellä liikkumisen aikaa. Vesille suunnataan kuitenkin liian usein ilman pelastusliivejä.

Lauantaina 28. toukokuuta vietetään pelastusliivipäivää. Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto muistuttaa tiedotteessaan, että vain käyttötarkoituksen mukaisesti valittu ja oikein puettu pelastusliivi voi pelastaa veden varaan jouduttaessa.

– Suomessa hukkuu joka vuosi 100–150 ihmistä, joista noin kolmannes vesiliikenneonnettomuuksien seurauksena. Moottoriveneessä ja yli viiden metrin pituisessa purjeveneessä pitää olla pelastusliivi jokaiselle veneessä olijalle. Useimmiten liivit myös kyseisistä veneistä löytyvät. Soutuveneeseen ei kuitenkaan ole säädetty pakolliseksi pitää pelastusliivejä matkassa tai päällä, vaikkakin vesiliikenteessä hukkuneista suurin osa on ollut liikkeellä soutuveneellä. Kampanjoimme, jotta liivit olisivat puettuna aina vesillä liikuttaessa, kertoo SUH:n viestintäasiantuntija Niko Nieminen.

– Veneilykausi on alkanut Suomessa vauhdikkaasti.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.