Pääkirjoitus
Tilaajille

Ve­ren­luo­vut­ta­jia tar­vi­taan lisää, sillä toimiva ja jous­ta­va ve­ri­pal­ve­lu on tärkeä osa huol­to­var­muut­tam­me

Toimiva veripalvelu on yksi osa huoltovarmuuttamme. Verenluovutuksella on Suomessa 90-vuotinen historia, mutta luovuttajia tarvittaisiin lisää.

Verenluovutus on yksi tapa auttaa. Luovuttamassa käy nyt noin kolme prosenttia suomalaisista, mutta lisää auttajia tarvittaisiin.
Verenluovutus on yksi tapa auttaa. Luovuttamassa käy nyt noin kolme prosenttia suomalaisista, mutta lisää auttajia tarvittaisiin.
Kuva: Vesa Joensuu

Edelleen vain pieni osa suomalaisista luovuttaa verta. Suomen Punaisen Ristin (SPR) Veripalvelun mukaan uusia luovuttajia tarvittaisiin vuosittain lisää yli 20 000, jotta luovuttajakunta säilyisi riittävänä ja monipuolisena. Luovuttajia on tällä hetkellä kolme prosenttia väestöstä.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa