Tilaajille

Vatsa täynnä per­ho­sia ja kroppa rä­jäh­tä­mäs­sä – Saana Röt­kö­nen koki voi­mak­kaan tun­teen, joka joskus voi jopa sai­ras­tut­taa

Rakastuminen on stressitila, joka ajaa elimistön ylikierroksille. Ihminen voi myös sairastua rakkaudesta – silloin kyseessä voi olla limerenssi eli ”pakonomainen lemmenkipeyshäiriö”. Vahva tunnepitoinen kokemus laukaisee joskus sydänkohtauksen tapaisen sairauden.

Rakkauden alkuhuuma on tärkeä vaihe, koska silloin toista ihmistä katsotaan vaaleanpunaisten linssien läpi. Huuman ansiosta kiinnostus pysyy yllä.
Rakkauden alkuhuuma on tärkeä vaihe, koska silloin toista ihmistä katsotaan vaaleanpunaisten linssien läpi. Huuman ansiosta kiinnostus pysyy yllä.
Kuva: Joel Maisalmi

Vatsa oli täynnä perhosia ja koko kroppa meinasi räjähtää atomeiksi.

Siltä tuntui Saana Rötkösestä, kun hän meni tuoretta poikaystäväänsä Jarkko Niemistä rautatieasemalle vastaan.

Kun yhteinen aika sitten koitti, ei arkijärjelle ollut sijaa.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä