“Vä­lil­lä tuntuu, että elämä päättyy kol­men­kym­pin koh­dal­la” – pa­ri­kymp­pi­syy­teen koh­dis­tuu suo­ri­tus­pai­nei­ta, vaikka elä­män­vai­he on kes­ke­ne­räi­syy­den kanssa kamp­pai­lua

Parikymppisten nuoruusvuodet ovat globaalien kriisien varjostamia. Myös muiden odotukset painavat nuoria.

Rovaniemeläinen Jenni Nurminen täytti 20 vuotta vuoden 2020, kun koronaviruspandemia alkoi. Tieto tulevasta koronasulusta saavutti Nurmisen ystävineen tämän syntymäpäiväjuhlissa.
Rovaniemeläinen Jenni Nurminen täytti 20 vuotta vuoden 2020, kun koronaviruspandemia alkoi. Tieto tulevasta koronasulusta saavutti Nurmisen ystävineen tämän syntymäpäiväjuhlissa.
Kuva: Kerttu Pakkasvirta

– Meinasin esitellä itseni 20-vuotiaana, mutta apua, minähän olen 22-vuotias!

Rovaniemeläistynyt opiskelija Jenni Nurminen, 22, ei tunne itseään ikäisekseen.

– Ikä lakkasi tuntumasta miltään 19-vuotissynttäreiden jälkeen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä