Vain rukoushuone säästyi tuholta
Saksalaisten itäinen puolustusasema Schutzwall oli tarkoitettu pysäyttämään suomalaiset Tankavaarassa. Asemien viimeiset puolustajat livahtivat pois ilman että suomalaiset huomasivat. Ivalossa suomalaisjoukot kohtasivat venäläisiä sotilaita ja saksalaisten jäljiltä savuavia raunioita.
Syksy 1944 oli kylmä ja pimeä. Rauniot savusivat.
Neuvostoliitto työnsi Saksan joukkoja Jäämeren rannikkoa pitkin ja vapautti Finnmarkia, kun samaan aikaan suomalaiset törmäsivät saksalaisten puolustuslinjoihin, Sturmbockiin Lätäsenolla ja Schutzwalliin Tankavaarassa.
Saksalainen sotaväki piti karkottaa Suomesta syyskuun puoliväliin mennessä. Lapissa saksalaisia oli enimmillään yli 200 000. Suomi lähetti entisiä aseveljiä karkottamaan Hjalmar Siilasvuon komennossa 75 000 nuorimpien ikäluokkien sotilasta vanhempien upseerien johtamina.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi