Jalkapallo: "Oli hienoa huo­ma­ta, että seu­ral­la on kova luotto osaa­mi­see­ni", ku­vai­lee ro­va­nie­me­läis­jal­ka­pal­loi­li­ja Vilma Koi­vis­to siir­toaan yhteen Ruotsin huip­pu­jouk­kueis­ta

Pääkirjoitus: Venäjä jatkaa hyb­ri­di­ope­raa­tio­taan Suomen rajalla niin kauan kun se katsoo hyö­ty­vän­sä siitä

äänestä: Mikä on vuoden 2023 sy­käh­dyt­tä­vin lap­pi­lai­nen ur­hei­lu­ta­pah­tu­ma? Äänestä suo­sik­kia­si ja osal­lis­tu ar­von­taan

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Uutinen Aa­lis­tun­tu­rin alueen hak­kuis­ta herätti vas­ta­rin­nan – Met­sä­hal­li­tuk­sen mukaan työt ovat al­ka­mas­sa eikä suun­ni­tel­mia ole tarpeen muuttaa

Metsähallitus on ottanut vastaan kritiikin, mutta ei näe tarvetta suunnitelmien muuttamiselle. Työt Aalistunturin alla alkavat pian.

Metsähallituksen hakkuuaikeet Kolarin Aalistunturin kupeessa ovat herättäneet vastustusta.

Loppiaisviikonlopun aikana sosiaalisessa mediassa on jaettu esimerkiksi Luonto-Liiton vetoomusta hakkuiden keskeyttämiseksi. Luonto-Liitto on Suomen luonnonsuojeluliiton nuorisojärjestö.

Lisäksi on järjestetty ainakin yksi sähköpostikampanja, jossa ohjeistetaan lähestymään asiassa ympäristöministeriä, Metsähallituksen johtoa ja eräitä uutismedioita.

Hakkuita vastustavat viestit ovat tavoittaneet myös sähköpostikampanjan ”tärkeimmäksi vastaanottajaksi” nimetyn Samuli Myllymäen. Hän on Metsähallituksen metsätalouden aluejohtaja Lapissa.

– On tullut yhteydenottoja, ja olen käynyt niitä läpi ja katsonut, mitä niissä on, Myllymäki sanoo.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.