Uusia autoja re­kis­te­röi­tiin al­ku­vuo­den aikana viime vuotta enemmän – uusien täys­säh­köau­to­jen määrä laski hei­nä­kuus­sa

Alkuvuoden aikana Suomessa ensirekisteröidyistä autoista noin puolet oli joko täyssähköautoja tai ladattavia hybridejä. Kuvituskuva.
Alkuvuoden aikana Suomessa ensirekisteröidyistä autoista noin puolet oli joko täyssähköautoja tai ladattavia hybridejä. Kuvituskuva.
Kuva: Henripekka Kallio

Suomessa rekisteröitiin heinäkuussa 6 397 uutta henkilöautoa, mikä on 16,2 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten heinäkuussa. Tammi–heinäkuussa 2023 on rekisteröity yhteensä 53 274 henkilöautoa, joka on 8,7 prosenttia enemmän kuin samaan aikaan viime vuonna.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä