Uudet di­gi­suo­si­tuk­set ot­tai­si­vat pu­he­li­met pois alle 13-vuo­tiail­ta – ­Ki­vi­ran­nan koulun op­pi­lai­den mie­les­tä pu­he­li­men käyttöä saa ra­joit­taa, kunhan ei liikaa

Kahdeksan Tornion Kivirannan koulun 6C-luokan oppilasta kertoo, mitä mieltä he ovat THL:n uusista digisuosituksista.

Digisuositukset
Minea Kokkonen, Livia Kantola, Emilia Porsanger, Nella Aula, Eevi Heinonen, Lyydia Piilola, Signe Kinnunen ja Aada Roivainen opiskelevat kuudennella luokalla Tornion Kivirannan koulussa.
Minea Kokkonen, Livia Kantola, Emilia Porsanger, Nella Aula, Eevi Heinonen, Lyydia Piilola, Signe Kinnunen ja Aada Roivainen opiskelevat kuudennella luokalla Tornion Kivirannan koulussa.
Kuva: Raisa Huttunen

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) julkaisi tammikuussa kansalliset suositukset digitaalisten laitteiden vapaa-ajankäyttöön 0–13-vuotiaille lapsille. Suosituksissa linjattiin muun muassa, että alle 13-vuotiaille ei suositella omaa älypuhelinta ja 11–13-vuotiaille lapsille suositeltava ruutuaika on enintään kaksi tuntia päivässä.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Lapin Kansa Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä