Ui­ma­hal­li, mo­ni­toi­mi­hal­li, uusi lukio ja nuo­ri­so­ti­la – Ro­va­nie­men isot in­ves­toin­nit koh­dis­tu­vat nyt lii­kun­taan ja nuo­ri­soon

Uusi uimahalli, uudisrakennus Ounasvaaran lukiolle ja uusi monitoimihalli ovat Rovaniemen suurimpia investointeja lähivuosina.
Uusi uimahalli, uudisrakennus Ounasvaaran lukiolle ja uusi monitoimihalli ovat Rovaniemen suurimpia investointeja lähivuosina.

Rovaniemen kaupunki investoi lähivuosina noin 75 miljoonaa euroa liikuntaan sekä lapsiin ja nuoriin, jos kaupunginjohtaja Ulla-Kirsikka Vainion esitys toteutuu.

Investoinnit ovat rakennushankkeita, joista suurimpia ovat uimahalli, monitoimihalli ja Ounasvaaran lukio. Hankkeet sisältyvät Vainion esitykseen Rovaniemen talousarvioksi ja taloussuunnitelmaksi.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä