Tilaajille

Työ­tais­te­lu kes­keyt­tää ju­na­lii­ken­teen ensi tors­tai­na vuo­ro­kau­den ajaksi, lakko ei koske Poh­jois-Suo­men hen­ki­löyö­ju­na­lii­ken­net­tä

Työtaistelu seisauttaa junaliikenteen torstaina 14. joulukuuta. Arkistokuva Rovaniemen rautatieasemalta.
Työtaistelu seisauttaa junaliikenteen torstaina 14. joulukuuta. Arkistokuva Rovaniemen rautatieasemalta.
Kuva: Jussi Leinonen

Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL:n ja Rautatiealan unioni RAU:n poliittinen työtaistelu seisauttaa junaliikenteen ensi torstaina.

JHL:n työtaistelu koskee työvuoroja, jotka alkavat 14. joulukuuta kello 00.01–23.59 välisenä aikana ja RAU:n kello 00.00–18.59 alkavia työvuoroja. RAU:n tiedotteen mukaan lakon ulkopuolelle on rajattu Pohjois-Suomen henkilöyöjunaliikenne.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä