Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Työ­pe­räi­nen maa­han­muut­to ja omat työt­tö­mät

Suurin osa kansasta kannattaa työperäisen maahanmuuton lisäämistä, vaikka meillä on omiakin työttömiä reipas 250 000. Missä ongelma?

Palkkaus – ei kannata mennä töihin, ainakaan pätkiin. Ongelma ollut jo vuosikymmenet. Valuvika systeemissä.

Työperäisen maahanmuuton yhteydessä puhutaan yleensä huippuosaajista eli korkeasti koulutetuista ammattilaisista. Suomeen suuntautuvassa työperäisessä maahanmuutossa tästä ei todellakaan ole kyse.

Suomeen ei juurikaan tule hyvin koulutettuja ja siten verotuloja tuovia muuttajia. Onhan tuo nähty ja koettu.

Tämä ei  johdu maahanmuuttopolitiikasta vaan siitä, että verotus on meillä niin kova ja palkat eivät kestä vertailua ”kilpailijamaiden” kanssa.

Tänne siis tulee matalapalkka-alan työntekijät, jotka huomaavat piankin, että likimain saman tulon saa tekemättä mitään. Näin se valitettavasti menee, ja tämä käy veronmaksajille kalliiksi. Valuvika tässäkin.

Hallituspuolueet ja päättäjät vaihtuvat, mutta samankaltainen toiminta vaan jatkuu. Peräänkuulutan ratkaisukeskeisyyttä, mutta saahan sitä kuulutella, kun eno putosi jo veneestä.