Pääkirjoitus

Turve vaihtuu ym­pä­ris­tö­ys­tä­väl­li­sem­pään puuhun ener­gian­tuo­tan­nos­sa, mutta sekin voi olla ongelma – ve­ron­mak­sa­jan etu ei saa unoh­tua.

Kemin kaupungin omistama Kemin Energia- ja Vesi Oy on investoinut lähes 13 miljoonaa uuteen puuta polttavaan Karjalahden biolämpölaitokseen. Kun laitos on valmis, sen käyttämästä polttoaineesta 84 prosenttia on puuta.

Investoinnin myötä turpeen poltosta syntyvät hiilidioksidipäästöt pienenevät Kemissä ensin kolmasosan ja vuoden 2024 jälkeen hiilidioksidipäästöt vähenevät vielä lisää.

Rovaniemellä Suosiolan voimalaitoksella valmistui viime vuoden syyskuussa investointi, jonka myötä voimalaitos pystyy tuottamaan lämpöä sataprosenttisesti biopolttoaineella.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa